KOSGEB E-TİCARET DESTEĞİ

KOSGEB E-TİCARET DESTEĞİ

2023-03-17

KOSGEB E-TİCARET DESTEĞİ

KOSGEB NEDİR ? KOSGEB DESTEKLERİ İLE İŞ NASIL KURULUR ? E-TİCARET  BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kısa adı ile KOSGEB yeni iş kuracak, iş fikri olan girişimcilere belli oranlarda geri ödemesiz veya geri ödemeli hibe sunan kurumdur. Amaçlarından biri KOBİ düzeyindeki kuruluşlara destek sağlamaktır.

Aklınızda girişimci olmak mı var, para kazanacağınızı düşündüğünüz iş fikrinizi KOSGEB destekleri ile gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

 

-E-Ticaret Destekleri Nelerdir?


Kuruluş Desteği:

 

Şirketinizi şahıs işletme statüsünde kurarsanız 5.000 TL, Limited ya da Anonim şirket olarak kurarsanız 10.000 TL’lik hibe alabilirsiniz.

 

 

İstihdam Desteği: İşletmenizde istihdam edeceğiniz personel sayısına göre 50.000 TL’ye kadar hibe alabilmektesiniz. İşletmenizi faaliyete geçirdikten sonra ilk yılın sonunda ve ikinci yılın sonunda çalıştırdığınız personellerin prim-gün sayısına bakılarak destek tutarı belirlenmektedir.

 

 Kredi Faiz Desteği:

 

 Girişiminiz için 70.000 TL’ye varan kredi faiz desteğinden faydalanma hakkınız bulunmaktadır. KOSGEB, bankalardan alacağınız kredinin faiz tutarının belirli bir miktarını karşılayarak destek olmaktadır.

E-Ticaret NACE kodu aşağıdaki gibidir. Bu NACE kodu ile işletmenizi kurabilirsiniz:

 

47.91.14               Radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret

 

Kuracağınız şirketin adresini ev adresiniz de gösterebilirsiniz. KOSGEB E-Ticaret faaliyetinde home-office çalışma şeklini desteklemektedir. Home –office şirketi kurmak için muhasebeciniz size yardımcı olacaktır.

 

KOSGEB E-Ticaret Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

 

- Şirket ortaklarından en az birinin şirket kurulumundan önce KOSGEB Online Girişimcilik Eğitimini tamamlamış olması,

- Online eğitimi tamamlayan ortağın (girişimci) en az %50 ortaklığının olması,

- Şirket kurulumundan sonra en geç 1 yıl içinde başvurunun yapılması,

- Girişimcinin, şirket kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden destek programına başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında;

 - Gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması,

 - Tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması

- Girişimcinin proje başvurusu yaptıktan sonra başka bir işletme/kurum/kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmıyor olması gerekmektedir.

 

KOSGEB E-Ticaret Desteğinden Faydalanmak için Ne Yapmak Gerekir?


KOSGEB’in E-ticarete yönelik hibe ve kredi desteklerinden faydalanabilmek için işletmenizi geleneksel girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra kurmanız gerekmektedir. Vergi mükellefi olduktan sonra da faaliyetinize yönelik proje/iş planı hazırlanması gerekmektedir. KOSGEB bu projeyi inceleyerek kararını açıklamaktadır. Bu kapsamda, projenin doğru bir şekilde, KOSGEB’in dikkat ettiği unsurlara ve proje metodolojisine göre hazırlanması büyük önem arz etmektedir.

 

Geleneksel girişimcilik desteği için başvuru yolları blog yazımızda açıklanmıştır.

 

İletişim Bilgileri
Çalışma Saatleri

Pzt. Cmt. 09:00 - 18:00

Çalışma Saatleri

Yıldırım Beyazıt Mh. Aşık Veysel Bulvarı E.Ü. TGB İdare ve Kuluçka Merkezi 4. Blok No:67/3 İç Kapı: 10 Melikgazi /Kayseri